Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  ART / Etchings etc / Wood engraving 17334088



*

nr 1733 4088


Hans Alexander Müller

(1888-1962), Tyskland


2 pcs, Hans Alexander Müller (1888-1962), Germany. Signed, 59x44 cm, oramade lösa blad,


WOOD ENGRAVING, 2 st, Signerad, 59x44 cm, oramade lösa blad


Hans Alexander Müller, German artist born 1888, dead 1962.

Droit De Suite

Yes

Estimate:

800

Sold:

SEK 500

Auction date:

Monday October 20 2025
at 20:58:12


  • Bid history
Time Bidder Bid
20/10 20:50:09 1      Vinnande bud
20/10 20:50:40 1      justering av budtak



  • Artist/Designer

Hans Alexander Müller

Hans Alexander Müller, German artist born 1888, dead 1962.

Read more about Hans Alexander Müller
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: etsningar europa germany grafik hans alexander müller linoleumsnitt träsnitt tyska tyskland tyskt
  • 6573 ETCHING
    Gudmar Olovson (1936-2017), Sweden. Signed, number..//
    Present: SEK 150

    Auction ends
    tomorrow
    19 jan at 20:15
  • 6436 ETCHING
    Louis Legrand (1863-1951), "Les Mioches", unframed..//
    Present: SEK 300

    Auction ends
    tomorrow
    19 jan at 18:20
  • 7069 ETCHING
    unidentified artist. Signed, numbered 1/30, jaktst..//
     

    Auction ends
    tomorrow
    19 jan at 18:11
  • 7072 ETCHING
    unidentified artist. Signed, numbered 4/50. Image ..//
    Present: SEK 100

    Auction ends
    tomorrow
    19 jan at 20:37
  • 6344 COLOUR ETCHING
    Hasse Lindroth (b. 1938), Sweden. "Från köket". Si..//
    Present: SEK 100

    Auction ends
    tomorrow
    19 jan at 18:54
  • 7068 COLOUR ETCHING
    Svenerik Jakobsson (b. 1934). Signed, numbered 11/..//
     

    Auction ends
    tomorrow
    19 jan at 20:47




Ladda ner broschyr